O jakości zastosowanego profilu decyduje nie tylko renoma firmy. Znani producenci oferują bowiem wiele różnych systemów profili - w zależności od przeznaczenia. System, to m.in. grubość ścianek wewnętrznych i zewnętrznych, kształt profilu, liczba komór, przekrój poprzeczny i kształt wzmocnienia stalowego futryny, skrzydła oraz słupków, usytuowanie uszczelek i sposób odprowadzenia wody, wersje kolorystyczne itd. Nawet najlepsi robią więc profile różnej jakości i wytrzymałości, niekoniecznie nadające się dla naszych okien (np. ze względu na wielkość lub kształt). I tak np. system okien piwnicznych, garażowych itp. (a więc niewielkich, o niezbyt wysokich wymaganiach) ma profile cienkie, o mniejszej wytrzymałości, choć oczywiście tańsze. System taki zastosowany oszczędnościowo do normalnych okien - a więc niezgodnie z pierwotnym przeznaczeniem - może powodować to, że wystąpią odkształcenia, będą gorsze właściwości izolacyjne itp. Bywają też profile typowo okienne, ale przeznaczone dla innej strefy klimatycznej, które w naszych warunkach nie sprawdzają się. Producent okien (drzwi) powinien więc określić w umowie nie tylko firmę, ale i typ profilu lub nazwę systemu, a sprzedawca musi umieć opisać jego zastosowania, zalety i ograniczenia. Dobrym testem jest też sprawdzenie, czy dany system jest produkowany w kilku kolorach - świadczy to o dużym zapotrzebowaniu i powodzeniu rynkowym.
Zawsze trzeba żądać pokazania przekroju poprzecznego profilu futryny i skrzydła okna (drzwi). Widać wtedy budowę profilu z PCW, ilość komór oraz niezbędne stalowe wzmocnienie w środku. Taki wewnętrzny profil ma być wykonany ze stali ocynkowanej, powinien też mieć odpowiednią grubość i kształt - najlepsze są profile zamknięte. O wytrzymałości decydują również zgrubienia i zagięcia profilu stalowego - im więcej, tym lepiej.
Nowoczesne okucia obwiedniowe znanych producentów mają zawsze w widocznym miejscu wytłoczoną nazwę firmy. Brak takiego wytłoczenia może świadczyć, że mamy do czynienia z podróbką o nieznanej jakości - a takiego lepiej unikać. Uszczelki to gwarancja szczelności. Nowoczesne uszczelki wytrzymują nawet ponad dwadzieścia lat i nie ulegają starzeniu się, ponieważ wykonane są z tworzywa nowej generacji zwanego APTK. Trzeba więc sprawdzić, by uszczelki nie były z gumy lub silikonu. Prostym sprawdzianem jest oglądnięcie styku uszczelki z futryną, na której nie powinno być odciśniętego zabarwienia; uszczelka nie może również brudzić palców.
Ważna jest jakość szyb zespolonych. Szyby typu float są znacznie trwalsze, idealnie gładkie i przejrzyste. Szyby zespolone nie powinny być klejone silikonem, a ramka musi być wypełniona na całym obwodzie absorbentem wilgoci (trzeba o to zapytać, ponieważ nie jest to widoczne). Pewne znaczenie ma również dystans między szybami; najczęściej wynosi on 16 mm. W szybach o zwiększonej termoizolacyjności, dla których współczynnik przenikania ciepła wynosi U = 1,1 W/m2×C (szyba 2,5 raza "cieplejsza" od szyby zespolonej zwykłej 4/16/4 float) przestrzeń między szybami wypełniona jest argonem, a na wewnętrznej powierzchni jednej z tafli naniesiona jest mikroskopijna warstwa substancji odbijająca z powrotem do wnętrza pomieszczeń wypromieniowywane ciepło. Gwarancję jakości dają poważni producenci.
Gotowe okna należy sprawdzić. Czy nie ma zarysowań i innych uszkodzeń mechanicznych. Warto zbadać łatwość otwierania i zamykania. O jakości zamocowania szyby świadczy uszczelka dociskowa: po naciśnięciu nie powinna "wpadać" do środka, lecz też nie powinna być zbyt twarda. Listwy przyszybowe powinny być gładko i równo docięte w narożnikach. Zgrzewy w narożnikach profili muszą być odpowiednio wyfrezowane, w tym samym kolorze, bez rys wewnętrznych.
Dobra firma produkująca okna zapewnia pełny serwis. Pomiary, doradztwo, transport i montaż (wraz z demontażem i złomowaniem starych okien). Powinna w umowie określać wszystkie parametry sprzedawanego towaru: producenta profili i system okien (drzwi), producentów okuć i szyb oraz typ uszczelek. Po zamontowaniu klient winien otrzymać kartę gwarancyjną ważną na okres co najmniej 3 lat.